Naprotiv, dijeta s malo ugljikohidrata može lako poboljšati dijabetes tipa 2
Vi ste višedimenzionalna osoba, a vaša prehrana i stil života trebaju biti usklađeni!
Ako želite promijeniti zdraviji način života, vjerojatno ste čuli za dijete s niskim udjelom masti i ugljikohidrata. Obje dijete mogu biti učinkovite za mršavljenje i iako dijele mnoge sličnosti i prednosti, same dijete se mogu jako razlikovati jedna od druge. Obje dijete imaju svoje prednosti i nedostatke, stoga je važno razmotriti koja vrsta prehrane najbolje odgovara vašem osobnom životnom stilu i ciljevima.
Ključni zaključci:
- Dok obje dijete jedu uglavnom zdrave bjelančevine, voće i povrće, s niskim udjelom ugljikohidrata izbjegavaju se kruh i žitarice, dok s niskim udjelom masti izbjegavaju se orašasti plodovi i ulja.
- Kontroverzno je je li Keto dijeta sigurna za osobe s predijabetesom ili dijabetesom tipa 2 zbog inzulina koji može varirati tijekom ograničenja.
- Dijete s niskim udjelom ugljikohidrata i s niskim udjelom masti dijele mnoge iste prednosti, ali postoji nekoliko razlika u tome što jedna može biti učinkovita, dok druga tek treba dati značajne rezultate. alkotox official
Dijete s niskim udjelom masti
Liječnici često naširoko zagovaraju dijete s niskim udjelom masnoća zbog njihovih zdravstvenih dobrobiti, prvenstveno se fokusirajući na one koji imaju kardiovaskularne probleme. Međutim, unatoč tome što su neophodne za tijelo, važno je konzumirati masti u ograničenim količinama, jer prehrana bogata masnoćama može dovesti do povećanog rizika od dijabetesa, srčanih bolesti, raka, metaboličkog sindroma i više (uključujući smrt). Također je bitno napomenuti da iako mnoge proizvodne tvrtke hvale proizvode s niskim udjelom masnoće, one često zamjenjuju mast velikim količinama rafiniranih ugljikohidrata, povećavajući rizik od metaboličkih poremećaja. Neki proizvodi također mogu dodati dodatne šećere umjesto masti.
Istraživači su otkrili da prehrana bogata ugljikohidratima i siromašna nezasićenim mastima može negativno utjecati na faktore rizika za lipoproteine i povećati kardiovaskularne rizike. Nedavne studije provedene na muškarcima izvijestile su da smanjenje ukupne potrošnje masti na 27%, odnosno unosa zasićenih masnih kiselina na 8% energije, može rezultirati znatnim padom razine ukupnog i LDL kolesterola. Dok ste na dijeti s niskim udjelom masnoća, važno je da i dalje unosite nezasićene masti koje su vašem tijelu potrebne. Nezasićene masti (polinezasićene i mononezasićene) često se nalaze u uljima, orašastim plodovima, sjemenkama, pa čak i nekim životinjskim izvorima. Budući da ova hrana obično sadrži veliku količinu masti, možda bi bilo dobro razgovarati sa svojim liječnikom o najboljem načinu da ipak unesete sve svoje hranjive tvari dok ste na restriktivnoj dijeti. Neke dobre namirnice za dijetu s malo masti uključuju:
- Povrće
- Voće
- Žitarice od cjelovitog zrna
- Bjelanjci
- Pileća/pureća prsa (bez kože)
- Grah/grašak/leća
- Plodovi mora
- Nemasni mliječni proizvodi (pazite na visok šećer)
Dijete s niskim udjelom ugljikohidrata
Postoje četiri klasifikacije dijeta na temelju unosa ugljikohidrata:
Dijeta s vrlo malo ugljikohidrata | Manje od 10% dnevnog unosa dolazi iz ugljikohidrata (20-50 g/dan). |
Dijeta s malo ugljikohidrata | Između 10-25% dnevnog unosa dolazi iz ugljikohidrata (manje od 130 g/dan). |
Dijeta s umjerenim unosom ugljikohidrata | Ugljikohidrati čine 26-44% dnevnog unosa. |
Dijeta bogata ugljikohidratima | Ugljikohidrati čine više od 45% dnevnog unosa. |
Na dnevnoj bazi, Amerikanci obično konzumiraju masivnu dijetu s visokim udjelom ugljikohidrata, u rasponu od 45 do 65% njihovog dnevnog unosa , prekoračujući granicu s visokim udjelom ugljikohidrata temeljenu na Dijetalnim smjernicama za Amerikance.
Pristupi s niskim udjelom ugljikohidrata popularni su za mršavljenje. Glavna ideja je da snižavanje inzulina (hormona koji pokreće anaboličko stanje skladištenja masti) može poboljšati kardio metaboličku funkciju i dovesti do gubitka težine. To se obično postiže povećanjem unosa masti i bjelančevina kako bi se nadoknadilo smanjenje ugljikohidrata i dalo tijelu dovoljno energije za pravilno funkcioniranje. Potencijalne dobrobiti ovog pristupa proizlaze iz povećane sitosti i smanjene povratne hipoglikemije povezane s povećanim unosom masti i proteina, što dovodi do kalorijskog deficita.
Keto nasuprot prehrani s niskim udjelom ugljikohidrata
Od različitih pristupa s niskim udjelom ugljikohidrata, ketogena (keto) dijeta je jedna od najpopularnijih, ali iako su nevjerojatno slične, imaju svoje razlike. Dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata ograničava unos ugljikohidrata, posebno jednostavnih i rafiniranih ugljikohidrata koji se općenito nalaze u slatkoj hrani, tjestenini i kruhu.
S druge strane, Keto dijeta uvelike ograničava ugljikohidrate na između 20-50 grama dnevno (što se smatra vrlo niskim udjelom ugljikohidrata) dok jede veliku količinu masti i proteina. To tjera tijelo da koristi mast pohranjenu u masnom tkivu umjesto glukoze kao gorivo za proizvodnju ketona, stvarajući stanje nutritivne ketoze.
Neka su istraživanja pokazala da su dijete s niskim udjelom ugljikohidrata dovele do poboljšanja zdravstvenih stanja poput dijabetesa, sindroma policističnih jajnika, akni, neuroloških bolesti i raka. Također su pokazali poboljšanja u čimbenicima rizika za respiratorne i kardiovaskularne bolesti. Druga istraživanja ukazuju na povećane zdravstvene rizike. Epidemiološke studije i meta-analize pokazale su da su neke dijete s niskim udjelom ugljikohidrata ispod 40% povezane s povećanim rizikom od smrtnosti .
Popis zdrave hrane s niskim udjelom ugljikohidrata uključuje:
- Povrće bez škroba
- Plodovi mora
- Meso
- Perad
- jaja
- orasi
- Voće (izbjegavajte voće bogato ugljikohidratima)
- Punomasni mliječni proizvodi
Dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata u odnosu na dijetu s niskim udjelom masti: koja je bolja?
Svaka dijeta ima svoje negativne i pozitivne strane i na temelju zdravstvenog stanja treba odlučiti koja bi dijeta mogla biti najbolja za vas.
Dijeta s malo ugljikohidrata |
|
Dijeta s niskim udjelom masti |
|
Najkontroverzniji dokaz je može li prehrana s niskim udjelom masti preokrenuti dijabetes tipa 2 ili smanjiti razinu inzulina. Istraživači s Medicinskog centra Sveučilišta Duke proučavali su učinak na miševe i otkrili da mogu preokrenuti dijabetes tipa 2 kod miševa jednostavnim davanjem hrane s vrlo malo masti. Prehrana s ekstremno niskim udjelom masti poput keto, međutim, ne dopušta tijelu da pravilno koristi inzulin, uzrokujući nestalan šećer u krvi i dovodeći do inzulinske rezistencije, povećavajući rizik od dijabetesa tipa 2. Naprotiv, dijeta s malo ugljikohidrata može lako poboljšati dijabetes tipa 2.
Dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata i s niskim udjelom masti može smanjiti razinu kolesterola i rizik od srčanih bolesti. Pomažu smanjiti upalu i nakupljanje plaka u arterijama, što može dovesti do povećanog rizika od srčanog i moždanog udara.
Poznato je da dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata snižava razine triglicerida jer vaše tijelo koristi mast za energiju, budući da su razine glukoze i glikogena smanjene zbog prehrane.
I dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata i dijeta s niskim udjelom masti može pomoći u poboljšanju vašeg metaboličkog sindroma, ali dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata ima značajniji učinak u smanjenju prevalencije metaboličkog sindroma.
Budući da svaki gram masti sadrži 9 kalorija (u usporedbi sa samo 4 kalorije za ugljikohidrate), mnogi nagađaju da će prehrana s niskim udjelom masti rezultirati većim gubitkom težine. Iako je to ponekad slučaj, studije su također pokazale uspješne rezultate nakon dijete s niskim udjelom ugljikohidrata, uključujući veći gubitak masti tijekom te dijete.
Bilo da odaberete dijetu s niskim udjelom ugljikohidrata ili masnoća, obje su korisne na različite načine za tijelo. Međutim, važno je upamtiti da pri ograničavanju ne smijete pretjerivati. Vaše tijelo i dalje treba gorivo kako bi pravilno funkcioniralo, a morat ćete nadoknaditi neke hranjive tvari koje gubite drugom hranom. Unatoč tome, obje su dijete izvrsne strategije za mršavljenje i najbolje ih se držati kako biste vidjeli svoje najuspješnije rezultate.
Svi smo više puta čuli da ključ mršavljenja i održavanja zdravog načina života zahtijeva uravnoteženu prehranu i redovitu tjelovježbu. Ipak, to je lakše reći nego učiniti za milijune pojedinaca koji se bore smršaviti. Ponekad nam je potreban poticaj kako bismo pokrenuli metabolizam i izgubili prvih nekoliko kilograma. Za razliku od beskrajnih lijekova za mršavljenje, postupaka i modnih hitova za brza rješenja, istraživači su razvili bolja rješenja koja pomažu pojedincima da izgube težinu.
Ključni zaključci:
- Plenity je prvi alat za kontrolu tjelesne težine odobren od strane FDA-e, koji koristi čestice gela i prirodne sposobnosti tijela za promicanje sitosti i punine.
- 31% odraslih osoba smatra se prekomjernom tjelesnom težinom, s BMI od 25 do 29,9, a 43% odraslih osoba koje su pretile imaju BMI od 30.
- Za razliku od drugih alternativa za mršavljenje, oni s nižim indeksom tjelesne mase (počevši od 25) mogu se kvalificirati za uzimanje Plenityja.
Na primjer, Plenity, prvi alat za kontrolu tjelesne težine odobren od strane FDA-e, koristi čestice gela kako bi se osjećali sitima nakon i između obroka dulje vrijeme. Plenity je osnovala bioterapijska tvrtka Gelesis, gdje je osnivač i izvršni direktor Yishai Zohar tražio rješenje za pomoć američkoj epidemiji pretilosti.
"Za mnoge ljude kronično korištenje skupih lijekova ili pribjegavanje kirurškim zahvatima nisu održive opcije… Zapravo, mnogi se čak niti ne kvalificiraju za te tretmane, koji su dostupni samo onima s višim BMI."
Yishai Zohar
Rezultati Nacionalnog istraživanja o zdravlju i prehrani (NHANES) pokazuju da približno 74% odraslih ima prekomjernu tjelesnu težinu (ako ne i pretilo), s BMI od 25 ili više. Plenity omogućuje potrošačima sigurno i učinkovito upravljanje svojom težinom za one čiji BMI počinje od 25.
Kako Plenity radi?
Tri Plenity kapsule uzimaju se oralno 20 minuta prije obroka s 16 unci vode. Dok se kapsule raspadaju u želucu, oslobađaju tisuće čestica nalik gelu koje zauzimaju otprilike 25% volumena želuca. Gel se spaja s unesenom hranom, potičući osjećaj sitosti i punoće. Kako gel dospijeva u debelo crijevo, enzimi ga djelomično razgrađuju i oslobađa većinu vode. Obilje tada napušta tijelo kao dio prirodnog probavnog procesa.
Ispitivanje Plenity Gelesis Loss Of Weight (GLOW) ispitalo je alat za kontrolu tjelesne težine u studiji na 436 odraslih osoba s prekomjernom tjelesnom težinom ili pretilih osoba: 223 koje su primale Plenity i 213 koje su primale placebo (sa ili bez dijabetesa tipa 2).