Adrenalni umor razlikuje se od nadbubrežne insuficijencije
Međutim, može biti od pomoći u smislu pomoći im da uspostave nove odnose s onima u grupnoj sesiji i da dobiju podršku od njih kada dođu do točke liječenja u kojoj mogu upravljati svojim ponašanjem traženja pažnje. Stoga bi grupna terapija specifična za one s HPD-om bila najkorisnija.
Ako vi ili netko koga poznajete boluje od HPD-a, važno je da potraži liječenje. Što prije osoba može posjetiti terapeuta koji će joj pomoći u upravljanju simptomima, prije će moći sama upravljati svojim simptomima, regulirati svoje emocije i doživjeti veću kvalitetu života.
Uz insuficijenciju nadbubrežne žlijezde, vaše tijelo ne proizvodi dovoljno hormona stresa potrebnih za održavanje svakodnevnih funkcija. Jedan čest uzrok tome je stanje poznato kao Addisonova bolest. Addisonova bolest je neuobičajen autoimuni poremećaj koji pogađa 100 do 140 ljudi na svaki milijun. U ovom ćemo članku detaljno razmotriti što je točno insuficijencija nadbubrežne žlijezde, kako utječe na tijelo i kako prepoznati bolujete li možda od ovog poremećaja.
Ključni zaključci:
- Adrenalna insuficijencija nastaje kada nadbubrežne žlijezde u stresnim situacijama ne proizvode dovoljno hormona, kao što su adrenalin, kortizol i aldosteron.
- Simptomi insuficijencije nadbubrežne žlijezde uključuju slabost, umor, bol u trbuhu, gubitak apetita, mučninu i dehidraciju.
- Liječenje uključuje kortikosteroide za nadoknadu kortizola i fludrokortizon za nadoknadu aldosterona.
- Adrenalni umor razlikuje se od nadbubrežne insuficijencije; uzrokuju ga kronični stresori koji dovode do prekomjerne konzumacije hormona i ne liječi se medicinski.
- Adrenalna kriza može se pojaviti tijekom ekstremnog stresa, bolesti ili ozljede i zahtijeva medicinsko liječenje u bolnici s injekcijama steroida; ako se pojave znakovi ili simptomi, odmah potražite pomoć.
Što su nadbubrežne žlijezde?
Imate dvije nadbubrežne žlijezde. Oba se nalaze na vrhu svakog bubrega i pomažu u stvaranju različitih hormona u tijelu. Primarni hormoni koje stvaraju su kortizol, aldosteron i adrenalin. Ovi hormoni pomažu tijelu da upravlja stresom, kontrolira krvni tlak i uravnotežuje razinu soli.
- Adrenalin. Ovo je hormon koji se posebno stvara kada ste pod stresom. Razmislite "bori se ili bježi". Ovaj hormon pomaže ubrzati otkucaje srca i osjetila.
- Kortizol. Ovo je hormon koji vam pomaže da se nosite sa stresom. Kontrolira vaš krvni tlak i imunološki sustav te stavlja šećer u krv za energiju.
- Aldosteron. To je hormon koji pomaže u održavanju ravnoteže natrija i kalija u tijelu, a pomoću ovih elektrolita uravnotežuje razine tekućine.
Kada nadbubrežne žlijezde ne proizvode dovoljno hormona, to dovodi do insuficijencije nadbubrežne žlijezde. Ovi hormoni su potrebni za osnovne funkcije, a bez njih mogu dovesti do umora, slabosti mišića, gubitka težine, nedostatka apetita i bolova u trbuhu.
Što je adrenalna insuficijencija?
Adrenalna insuficijencija je uzrokovana time što nadbubrežne žlijezde u tijelu ne proizvode dovoljno hormona. To je poremećaj kod kojeg nadbubrežne žlijezde u stresnim situacijama ne proizvode dovoljno hormona, poput adrenalina, kortizola i aldosterona.
Ti se hormoni nazivaju hormonima stresa i pomažu regulirati tijelo da se nosi sa svim različitim vrstama stresora. Kada nema dovoljno ovih hormona, to stvara komplikacije u tijelu.
Simptomi adrenalne insuficijencije
Simptomi insuficijencije nadbubrežne žlijezde mogu uključivati:
- Slabost
- Umor
- Bolovi u trbuhu
- Gubitak apetita
- Mučnina
- Dehidracija
- Promjene na koži
Kako bi utvrdio imate li insuficijenciju nadbubrežne žlijezde, liječnik će vam napraviti krvne pretrage kako bi provjerio razinu hormona. Također možete dobiti injekciju hormonskog stimulatora da vidite kako ćete reagirati. Također se može naručiti magnetska rezonanca (MRI) vašeg mozga kako bi se vidjela vaša hipofiza, koja šalje signale vašim nadbubrežnim žlijezdama.
Što uzrokuje insuficijenciju nadbubrežne žlijezde?
Postoje tri različite vrste insuficijencije nadbubrežne žlijezde. Jedan je kada nadbubrežne žlijezde ne proizvode dovoljno hormona, a drugi kada hipofiza ili hipotalamus u mozgu nema dovoljno hormona signala za slanje nadbubrežnim žlijezdama.
- Primarna adrenalna insuficijencija. To se događa kada su nadbubrežne žlijezde oštećene ili imaju genetski problem i ne dopuštaju proizvodnju dovoljno hormona stresa. Jedan od najčešćih uzroka ove vrste je Addisonova bolest, koja je autoimuna bolest u kojoj vaše tijelo napada vlastite nadbubrežne žlijezde.
- Sekundarna adrenalna insuficijencija. To se događa kada hipofiza u mozgu ne šalje dovoljno signalnih hormona (adrenokortikotropnog hormona ili ACTH) u nadbubrežne žlijezde za stvaranje kortizola. Ciste ili tumori na hipofizi čest su sekundarni uzrok ovog stanja.
- Tercijarna adrenalna insuficijencija. To se događa kada hipotalamusna žlijezda, smještena u mozgu, ne šalje svoj signalni hormon (hormon koji oslobađa kortikotropin ili CRH) u hipofizu za proizvodnju ACTH.
Postoji nekoliko različitih uzroka i drugih stanja koja mogu uzrokovati insuficijenciju nadbubrežne žlijezde. Češći je među ženama nego među muškarcima i najčešće pogađa osobe u dobi od 30 do 50 godina. Moguće je da druge dobne skupine, poput djece i starijih osoba, imaju insuficijenciju nadbubrežne žlijezde, ali ne tako često.
Određene vrste lijekova, poput kortikosteroida kao što je prednizon, mogu uzrokovati insuficijenciju nadbubrežne žlijezde ako se koriste u visokim dozama i zatim se prestanu uzimati.
Kako se liječi?
Ako imate insuficijenciju nadbubrežne žlijezde ili Addisonovu bolest, to se liječi davanjem nadomjesnih hormona i lijekova na bazi steroida.
- Kortikosteroidi. To uključuje prednizon i može se uzimati nekoliko puta dnevno za nadoknadu razine kortizola.
- Fludrokortizon. Ovo se također može uzeti kao zamjena za aldosteron i poboljšanje razine soli u tijelu.
Umor nadbubrežne žlijezde nasuprot adrenalne insuficijencije
Adrenalni umor razlikuje se od nadbubrežne insuficijencije.
Kod insuficijencije nadbubrežne žlijezde postoji nedostatak hormona koje stvara nadbubrežna žlijezda zbog medicinske komplikacije, a za pomoć će biti potrebne nadomjesne hormone.
Adrenalni umor uzrokovan je kroničnim stresorima, uključujući emocionalne, fizičke i mentalne, koji dovode do prekomjerne potrošnje hormona. Umor nadbubrežne žlijezde trenutno nije prepoznato niti medicinski tretirano stanje.
Simptomi adrenalnog umora mogu uključivati:
- Poteškoće sa spavanjem ili buđenjem
- Umor
- Žudnja za solju i šećerom
- Moždana magla
- Nedostatak motivacije
Iako se umor nadbubrežne žlijezde ne prepoznaje kao medicinsko stanje, to ne znači da vaši simptomi nisu stvarni. Ako osjećate da imate zamor nadbubrežne žlijezde, posjetite svog liječnika radi potpune pretrage kako biste bili sigurni da se ništa drugo ne događa.
Ako u svom životu imate kronične stresore koji bi mogli dovesti do simptoma umora nadbubrežne žlijezde, tada je najbolji način da upravljate tim simptomima poduzimanjem koraka za smanjenje stresa u vašem životu. To može uključivati prilagodbu prehrane, redovito vježbanje, mirniji san i smanjenje ili uklanjanje aktivnosti koje mogu uzrokovati dodatni stres.
Što je adrenalna kriza?
Ponekad se razina hormona s insuficijencijom nadbubrežne žlijezde može smanjiti unatoč liječenju, osobito tijekom stresa, bolesti ili ozljede. Kada se to dogodi, simptomi se mogu pogoršati i izazvati adrenalnu krizu.
Nedostatak hormona u adrenalnoj krizi može izazvati ozbiljne komplikacije koje vode do smrti. Može uzrokovati kritično nizak krvni tlak, razinu glukoze u krvi i natrija u krvi. Također može uzrokovati ekstremno visoke razine kalija što dovodi do opasnih srčanih aritmija.
Adrenalna kriza je hitan medicinski slučaj i zahtijeva liječenje u bolnici radi primanja intravenskih (IV) doza kortikosteroida.
Simptomi adrenalne krize mogu uključivati:
- Bolovi u trbuhu
- Povraćanje
- Perfuzno znojenje
- Zbunjenost
- Gubitak svijesti
Osobe s insuficijencijom nadbubrežne žlijezde trebaju nositi medicinsku narukvicu s upozorenjem i imati pri sebi steroide u obliku injekcije u slučaju da dođe do adrenalne krize.
Kada trebam potražiti pomoć?
Ako primijetite znakove i simptome adrenalne krize, tada uzmite injekciju steroida ako je dostupna i nazovite 911. Adrenalna kriza, ako se ne liječi, može uzrokovati ozbiljno nizak krvni tlak, šećer u krvi, razinu natrija i povećanu razinu kalija, što može uzrokovati do smrti.
Ako uzimate lijekove za insuficijenciju nadbubrežne žlijezde i imate problema s uzimanjem ili pristupom njima, nazovite svog liječnika za pomoć.
Ako razvijete znakove ili simptome infekcije, uključujući vrućicu, kašalj, proljev ili povraćanje, odmah obavijestite svog liječnika.
Jeste li se ikada zapitali imate li samo anksioznost ili nešto više, poput paničnog poremećaja? Počinje li vam srce lupati bez upozorenja? Počinjete li se znojiti, tresti ili čak imate poteškoća s disanjem? Ako vam ovo zvuči previše poznato, možda patite od paničnog poremećaja. Ovaj članak govori o znakovima, simptomima i mogućim mogućnostima liječenja za upravljanje paničnim poremećajem.
Ključni zaključci:
- Panični poremećaji se prvenstveno manifestiraju fizički i stvaraju se tijekom vremena, s progresijom intenziteta i učestalosti simptoma.
- Panični poremećaji su spektar i neće svi doživjeti iste simptome, u isto vrijeme ili na isti način.
- Panični poremećaji se mogu liječiti, obično kombinacijom psihoterapije i lijekova.
- Izgradnja rezerve alata za samopomoć može vam pomoći da osjetite kontrolu nad svojim paničnim poremećajem i poboljšati ukupnu kvalitetu života.
Što je panični poremećaj?
Osobe s paničnim poremećajima doživljavaju intenzivne, česte i neočekivane napadaje panike, koji se često javljaju bez jasnog okidača.
Napadaji panike su česti i mogu se pojaviti uz druge probleme mentalnog zdravlja. Napadaji panike česti su kod mnogih drugih poremećaja tjeskobe, raspoloženja, psihotičnih poremećaja, poremećaja ovisnosti o drogama i medicinskih poremećaja. Najveća razlika je u tome kako se simptomi panike predstavljaju. Na primjer, panični poremećaji se prvenstveno manifestiraju na fizički način, dok se napadi panike povezani s poremećajem raspoloženja često javljaju na kognitivni način.
Panični poremećaji obično se stvaraju tijekom vremena, s progresijom intenziteta i učestalosti simptoma. Za više informacija – normadex-official.top .