Hasznos lehet a gyermekbőrgyógyász által végzett értékelés

Hasznos lehet a gyermekbőrgyógyász által végzett értékelés

A férfi meddőség egyéb okai

A férfi meddőség további okai széleskörűek. Bármilyen gyógyszer, daganat, betegség vagy rendellenesség, amely hatással van a nemi hormonokat termelő mirigyekre, megváltoztathatja a férfi termékenységet. Az életkor is fontos tényező. Az alábbiakban néhány példát ismertetünk.

  • Gyógyszerek. Sok gyógyszer megváltoztathatja a férfiak termékenységét, de a leggyakoribbak az antidepresszánsok, gyulladáscsökkentők, kemoterápiás gyógyszerek és hormonpótló szerek.
  • Strukturális rendellenességek. A férfi urogenitális rendszer bármely szerkezeti hibája vagy elzáródása, beleértve az epididimiszt, a vas deferenst vagy a heréket.
  • Klinefelter szindróma. Az ezzel a genetikai mutációval rendelkező férfiaknak XXY kromoszómája van a normál XY kromoszóma helyett. Ezek a férfiak általában terméketlenek hipogonadizmussal – túl kevés vagy egyáltalán nem termelnek nemi hormonokat. Sokukat csak felnőtt korukig diagnosztizálják.
  • Le nem ereszkedett herék. Ez az állapot általában fiatal korban helyreáll, de a le nem ereszkedett herék néha herehibára utalnak. Azok a férfiak, akiknek a kórtörténetében le nem szállt herék gyengébb minőségűek.
  • Vírusos mumpsz orchitis. A közelmúltban az MMR vakcina beadásának csökkenése több mumpsz fertőzéshez vezetett. A mumpszsal fertőzött hímek körülbelül 25% -a szenvedhet valamilyen fokú meddőséget a spermiumok szülőhelye, a magtubulusok károsodása miatt.
  • Kor. Az életkor csökkenti a spermiumok koncentrációját és hatékony mozgékonyságát. Például egy tanulmány kimutatta, hogy a 20-30 éves korosztályban a magzati tubulusok 90%-a tartalmazott spermát, míg a 40-50 éves korosztályban csak 50%-a tartalmazott spermát. A spermiumok motilitása és szerkezete is csökkent ezekben a korkategóriákban.

Mesterséges reprodukciós technológia (ART), például IVF szükséges lehet a terhesség eléréséhez ezekben és hasonló rendellenességekben és betegségekben.

Mikor kell segítséget kérni?

Klinikailag a meddőség azt jelenti, hogy 12 hónapon belül nem lehet megfoganni védekezés nélküli és gyakori közösülés mellett. Férfiak szemszögéből nézve a sikeres fogantatás az egészséges spermiumokkal kezdődik, amelyek a hüvelyből a méhnyakon keresztül találtak utat, és képesek feljutni a petevezetéken a várakozó női petesejtig. A meddőségi tesztek ezt a fogantatási utat célozzák meg.

Az orvos általános fizikális vizsgálatot végez, beleértve a nemi szervek vizsgálatát és az egészségügyi előzményeket. Az életmódválasztással, bizonyos kockázati tényezőkkel és a jelenlegi és múltbeli szexuális múlttal kapcsolatos kérdések is megvitatásra kerülhetnek. A speciális termékenységi tesztek a következőket tartalmazhatják:

  • Sperma vizsgálat. Egy labor elemzést készít a spermájáról, amely értékeli a spermiumok teljes számát, a spermiumok szerkezetét és mozgását. A spermavizsgálat a legegyszerűbb és legértékesebb vizsgálat.
  • Hormonális vizsgálat. Ez a vérvizsgálat értékeli a tesztoszteron és más férfi hormonok szintjét.
  • Genetikai vizsgálat. Esetenként a genetikai hibák meddőséget okozhatnak.
  • Képalkotás és biopszia. Néha az MRI, az ultrahang és még a biopszia is segíthet annak meghatározásában, hogy a reproduktív szervekben vannak-e olyan szerkezeti hibák, amelyek meddőséget okozhatnak.

Sajnos, még ezekkel a statisztikákkal és kockázati tényezőkkel együtt is, a férfi meddőség 40%-a végső soron idiopátiásnak minősül, vagyis az ok ismeretlen. Mindazonáltal kulcsfontosságú az összes kockázati tényező értékelése és tesztek elvégzése annak megállapítására, hogy azonosítható-e az ok.

Nem sokkal azután, hogy újszülötte megszületett, dudorokat, kiütéseket és foltokat észlelhet a friss, baba-sima bőrön. Ezek a változások gyakran néhány hét alatt önállóan megoldódnak, de a szülők számára riasztónak tűnhetnek. A baba aknéja hihetetlenül gyakori, de gyakran összetéveszthető a baba ekcémával, egy olyan bőrbetegséggel, amely több kellemetlenséget okozhat az újszülöttnek. Mi a különbség a baba ekcéma és a baba akne között?

A legfontosabb elvitelek:

  • A baba ekcémája és aknéja mindegyiknek egyedi azonosító jellemzői vannak.
  • Mindegyik bőrbetegség oka nagyrészt ismeretlen.
  • A baba aknéjának kezelése általában nem szükséges.
  • Számos kezelési lehetőség segíthet az ekcéma fellángolásának.
  • Egyik állapotot sem lehet megelőzni, de intézkedéseket lehet tenni az állapot súlyosbodásának elkerülésére.

Baba ekcéma vs akne – a különbség:

Az újszülöttkori kiütések és dudorok, mint például a baba akne, gyakoriak, és a gyakorlott szem könnyen felismeri őket. Néha a bőrelváltozások jelentős állapotok lehetnek, mint például az atópiás dermatitis, az ekcéma egy fajtája. Nézzük meg e két feltétel megkülönböztető jegyeit.

Baba ekcéma Baba akne
Kinézet A bőr vörös pikkelyeket és dudorokat képez, amelyek kiszáradnak és viszketnek A fehér fejek látható fejlődése
Érintett testrészek Fej, arc, könyök és térd A lokalizáció általában az arcra korlátozódik, beleértve a homlokot, az orrot és az arcokat
Folyadék szivárog Igen, és kéreg képződhet Nem
Érintett korosztály Körülbelül 6 hónapos kortól 5 éves korig fejlődik Az élet első 2-4 hetében jelenik meg
Gyógyulási időszak A kezeléssel és a fellángolások kezelésével idővel javulhat vagy eltűnhet 4 hónapos korig megoldódik

A baba ekcéma és akne okai

Az ekcéma többféle típusa érintheti a csecsemőket. Az atópiás dermatitis az ekcéma felismerhető és gyakori típusa. A 18 év alatti gyermekek körülbelül 13%-át érinti az atópiás dermatitis. A bölcsősapka vagy a seborrheás dermatitis egy másik csecsemőknél gyakori ekcéma. A csecsemők ekcémájának pontos oka nem ismert. A környezeti allergének és a genetika alapvető szerepet játszanak az ekcéma kialakulásában. Példák a környezeti allergénekre:

  • Szappanok, tisztítószerek és samponok
  • Lotionok és kenőcsök
  • Száraz levegő
  • Az atópiás dermatitiszben szenvedő csecsemőknél nagyobb az ételallergia kockázata, még akkor is, ha nem járulnak hozzá az ekcémához

Az ekcéma exacerbációkkal vagy fellángolással járhat bizonyos kiváltó tényezők hatására. Eltarthat egy ideig, amíg azonosítják a csecsemő ekcémáját kiváltó tényezőket.

Hogyan kezeljük a baba ekcémáját és aknéját

A baba ekcémája kezelést igényelhet. A gyermekbőrgyógyász konzultációja fontos lépés. A bőrgyógyász azonosítja az ekcémát, megvizsgálja a kiváltó okokat, és gondozási ajánlásokat ad. Szteroid krémek vagy antihisztaminok írhatók fel közepesen súlyos vagy súlyos baba ekcéma esetén. A bőrgyógyász alternatív ekcéma kezeléseket is javasolhat , amelyek magukban foglalhatják:

  • A triggerek elkerülése
  • A levegő párásítása
  • A baba tápszerével kapcsolatos szempontok
  • Étrendi változtatások a szoptató személy számára
  • Ásványi fürdők
  • Vitamin pótlás
  • Prebiotikumok és probiotikumok
  • Étrendváltoztatás és ételallergia vizsgálat
  • Természetes bőrpuhító vagy hidratáló szerek
  • Természetes olajok

A baba akne gyakran nem igényel kezelést. A megfelelő fürdési technikák és az illatosító krémek és lemosók használatának korlátozása korlátozza a bőrirritációt. Ne próbálja meg kinyomni az esetleg kialakuló fehér foltokat, vagy ne dörzsölje erőteljesen a pattanásokat. A csecsemőkori akne problémás lehet, ha hat hetes kor után jelenik meg. Hasznos lehet a gyermekbőrgyógyász által végzett értékelés. A bőrgyógyász megvitatja a bőrápoló termékek használatát, megállapítja, hogy a bőr állapota valóban pattanás-e, felméri, hogy az akne jelentősebb egészségügyi problémát jelez-e, és segít megelőzni a hegesedést.

Megelőzhető-e a baba ekcémája vagy aknéja?

Nehéz megelőzni a baba ekcémáját, különösen akkor, ha a genetika és az allergia kiváltó tényezők lehetnek. Azonban számos intézkedést megtehet a baba rosszabbodásának és fellángolásának korlátozására. A baba ekcémáját kiváltó okok azonosítása és elkerülése a leghasznosabb megelőzési intézkedés lesz.

A baba akne egy normális újszülött bőrlelet, és nem lehet megelőzni. Bár megjelenése aggasztó lehet, az akne nem zavarja a babát.

Az újszülött bőrelváltozásai aggasztóak lehetnek. Míg a baba akne nem okoz kellemetlenséget az újszülöttnek, az ekcéma jelentős irritációt okozhat. Az ekcéma megjelenése megváltozhat, ahogy a baba öregszik. Legyen éber a kiváltó okok azonosításában és elkerülésében, valamint a kezelések újraértékelésében. Beszéljen gyermekorvosával, ha bármilyen aggálya van a baba bőrével kapcsolatban.

GYIK

Kenhetek anyatejet a babám aknéjára vagy ekcémájára?

Az anyatej alkalmazása a szülők és az orvosok gyakori ajánlása. Okunk van feltételezni, hogy az anyatej gyulladáscsökkentő, antibakteriális és vírusellenes tulajdonságai segíthetnek csökkenteni a baba ekcémája vagy aknéja súlyosságát. Bár kevés bizonyíték áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy az anyatej segít az ilyen bőrbetegségekben, nem árt vagy kockázatot jelent, ha a babán próbálja ki.

Hogyan változhat az ekcéma megjelenése, ahogy a babám idősebb lesz?

Ha az ekcéma hat hónapos kor előtt jelentkezik, száraz, hámló és kipirosodott foltok csak a fej területén jelenhetnek meg. Hat hónapon túl az ekcéma megjelenhet a könyökön és a térden. Az ekcémás foltok is kérgessé válhatnak. A kisgyermekkorban az ekcéma megjelenhet a csuklón, a bokán, a kézen, a szájon és a szemhéjon.

El kell-e halasztani az étkezés vagy a tápszer bevezetését ekcémás gyermekeknél?

További vizsgálatokra van szükség ebben a témában, de korlátozott bizonyíték áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy a szilárd élelmiszerek vagy tápszerek bevezetésének késleltetése (szemben az anyatejjel) nem védte meg az ekcémás csecsemőket az ételallergiától.

Az újszülöttek tiszta bőrrel születnek, amely hirtelen új környezetnek van kitéve. Ennek eredményeként a csecsemőkori kiütések gyakoriak, és gyakran átmenetiek és jóindulatúak. Azonban a baba akne vagy acne neonatorum miatt újszülötte sima bőre úgy nézhet ki, mint egy serdülőé. Szóval, mi az a baba akne, és hogyan kell kezelni? Olvasson tovább, ha többet szeretne megtudni.

A legfontosabb elvitelek:

  • A baba aknéja elterjedt, jóindulatú, és kezelés nélkül néhány héten belül elmúlik.
  • A tipikus újszülött bőrápolási irányelvek segíthetnek korlátozni a baba akne súlyosbodását.
  • Az anyatej bőrön történő alkalmazása jótékony hatású lehet a baba aknéjának kezelésére.

Egy újszülött új bőre

A csecsemők érzékeny bőre az első hetekben megváltozik. Míg a kiütések, dudorok és anyajegyek gyakoriak és gyakran átmenetiek, sok szülő számára aggodalomra adhatnak okot. A gyakran előforduló csecsemők bőrbetegségei gyakran nem okoznak kellemetlenséget az újszülöttnek.

Mi okozza a baba aknéját?

A baba akne rendkívül gyakori, és az újszülöttek 20%-át érintheti . A baba akne úgy néz ki, mint a szokásos akné. A pattanások megjelenhetnek a baba arcán, orrán, állán, fejbőrén, nyakán és mellkasán. Fehér fejek, gyulladások és gennyes dudorok is előfordulhatnak.

Contents